Her Şey İnanmakla Başlar...

Engelsizler Hayatın İçinde


Girişimcilik projeleri ile ses getiren  LİYAKAT DERNEĞİ , Denizli Rotary Kulübü, Denizli Genç İş Adamları Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Yarın İçin Girişimcilik Sahnede – Engel Hiçbir Yerde’  5 bölümden oluşan entegre projenin son etabına gelindi. 

Büyük ilgi gören final bölümü kapsamında ‘LİYAKAT Akademi’ ‘engelsizler’ için ‘Hayatın İçindeyim’ eğitimleri verdi. İnteraktif katılım ile TED Denizli Koleji’nde gerçekleştirilen eğitimlerde; iş hayatında nasıl yer alırsınız?, CV hazırlama ve mülakat teknikleri, girişimcilik, kişisel gelişim, etkili iletişim, resim, müzik, yoga ve nefes teknikleri konularında bedensel engellilere farkındalık kazandırıldı. 

Denizli Rotary Kulüp eski dönem başkanı Mürüvet Algümüş, TED Denizli Koleji Okul Müdürü Fatih Canpolat’ın açılışını gerçekleştirdiği eğitimlerde; Zorlu Grubu İnsan Kaynakları Müdürü Bahir Dibekoğlu, İŞKUR Meslek Danışmanı  Ahmet  İri, Mercan Kimya İnsan Kaynakları Yöneticisi Pınar Ergençtürk ve Yonga Mobilya İnsan Kaynakları Yöneticisi Lale Iştın  ‘İŞ HAYATINDA NELER BEKLİYOR’ başlıklı sunumları ile engellilere iş hayatı ile ilgili bilgiler verdi, sorularını cevapladı. Bahir Dibekoğlu tarafından gerçekleştirilen ‘Fotoğraf Sanatı’ sunumunun ardından iş hayatına adım atmak isteyen engelliler için Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Liyakat Proje Komitesi Başkanı Doç.Dr. Engin Deniz Eriş tarafından verilen ‘CV Hazırlama ve Mülakat Teknikleri’ eğitimi gerçekleştirildi.  

LİYAKAT DERNEĞİ Başkanı Berkay Eskinazi’nin ‘Hayata Dair’ isimli konuşmasıyla engelliler ile sorunlarını, dileklerini paylaştı. Milli Okuçu Murat Turan’ın başarı hikayesini paylaşmasının ardından Ressam Elvin Öztürk ‘Renklerin Dili’ isimli workshopta resim sanatının hayata getirdikleri paylaşıldı.  Tüm katılımcılar kendi tuvallerinde resimlerini yaparak etkinliğe renk kattılar. İlk gün proje ekipleri, eğitmenler ve engelliler Denizli Route’da akşam yemeğinde buluşarak anneler gününü kutladı ve keyifli saatler geçirdiler. 

Engelliler, eğitimlerin ikinci gününde Profesyonel Koç Nurşen Agathe Ergün tarafından  ‘Dünden Kalanlar ve 3’lü Beyin Sistemi  Nasıl Çalışır’ başlıklı eğitimin ardından, Yoga Eğitmeni Köklen Nart Yıldırım ile ‘Nefes İle Farkında Yaşamak ‘ konulu  nefes teknikleri ve yoga eğitimleri aldılar. Programın son oturumunda; İletişim Danışmanı Ahmet Gülçağ’ın gerçekleştirdiği ‘Hayatın İçinde İletişim’ eğitiminde gruplara ayrılan engelliler kendi bestelerini yaparak takım çalışmasını öğrendiler. Eğitimlerin sonunda gerçekleştirilen sertifika töreninde Eğitimci, Yazar Dr. Berna Bridge ve Yazar Sercan Gördüm’ün  kitapları imzalı olarak ve dünyaya daha rahat bağlanabilmeleri için tabletler hediye edildi.  

Kutu Kutu 

Eğitime katılan Nurgül Özarslan’ın eğitim sonrası sosyal medya paylaşımı. ‘MUTLULUĞUM… 2 günlük muhteşem bir ekiple almış olduğum eğitimlerden arda kalanlar. E bide sertifikalarıma çok cici bir sertifika daha eklendi… Bunlar olayın görünen yüzü, birde görünmeyen ama gönül telime dokunan maneviyat kısmı varkiii; uzun zamandır böyle olmamıştım hala ağzım kulaklarımda…Neler oldu neler… Bissürü koca yürekli insan tanıdım, iyikilerime iyikiler ekledim…Her anını her dk sını dolu dolu yaşadık… Eminim gelenler çok şey kazandı ve herkes mutlu ayrıldı…Öncelikle içindeki BENİ buldu sarıp sarmaladı herkes… Girişimciliğin esaslarını hakim kişilerden uzmanlarımızdan öğrendik… Birçok ilki gerçekleştirdim kendi adıma. İlk defa tual üzerinde resim yaptim ve yaparken de çok eğlendim… Huzur kokan bi ortamda huzur kokan güzel insanlarla kendini kesfetmek ayrıcalıktı bence. Ruhumuzu aklımızı dinlemeyi hatta ve hatta nefes almayı ogrendik… Yoganın temelini yaşam koçlarımızdan aldık ve yine ilkler serisi… Başımın üstünde yerin var ve burnunun ucundakini görememek ne demekmis onu öğrendim. Hep birlikte avaz avaz şarkılar söylemek de çok keyifliydi. Beste oluşturmak da çok zor bişey değilmiş hani. Çatal bıçak tabak canak damacana eline gecirdigin herseyin bir enstrümana donusebilecegini ve harika sunumlar cikabilecegini ogrendim sen yeterki iste. Daha nice sürprizler sürprizler sürprizler… YİHHUUUU artık benim de bir tabletim var ve yazarlarından imzalı kitaplarımmmm sarılıp uyurum ki ben onlara. Satırlara sığdıramıyacağım mükemmel insanlar iyi ki kesişti yollarımız. sizi çok seviyorum. Daha sık görüşmek ve bol kahkahalar atmak dileğiyle darısı önümüzdeki faaliyetlerin başına…