Her Şey İnanmakla Başlar...

Girişim Kampüsü Girişimcileri Ödüllerini Aldı


Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği (LİYAKAT) tarafından Ege Üniversitesi İktisasadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile her yıl düzenlenen, Ege Bölgesinin en büyük girişimcilik proje yarışması Girişim Kampüsü, Bornova Belediyesi  Nikah Sarayı’nda verilen  kokteyl ve ödül töreni ile sona erdi. Dizayn VIP firmasının kurucusu ve marka yaratıcısı Erbakan Malkoç ve Cercis Murat Konağı’nın sahibi Ebru Baybara Demir’in konuk olarak katıldığı ödül töreninde, uzun süre eğitim alarak finale kalmayı başaran projelerin sahipleri ödüllerine kavuştu. 
 
LİYAKAT ve Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü liderliğinde dört yıl önce başlatılan ve büyük ilgi gören Ege bölgesinin en büyük girişimcilik proje yarışması “Girişim Kampüsü” Bornova Belediyesi, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), İzmir kalkınma Ajansı (İZKA) ve KİPA ana, İKEA Co sponsorluğunda gerçekleştirildi. 
 
Her yıl girişimcilik projesini hayata geçirmek isteyen yüzlerce adayın başvurduğu Girişim Kampüsü projesi Jüri değerlendirmesi sonucunda; bu yıl ilk üç dereceye giren iş fikrine ve bir sosyal girişimcilik projesine toplam 15.000 TL para ödülü ve  Ana Sponsor Kipa tarafından bir projeye KİPA Özel Ödül’ü verildi. 
 
Başta İzmir olmak üzere Türkiye’de girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasına, sürdürülebilir bir ‘girişimcilik ekosistemi’ oluşturulmasına ve bu doğrultuda yeni iş alanları yaratılarak işsizliğin azaltılmasına katkı sağlamayı hedefleyen  proje kapsamında,  yaratıcı girişimci adayları mentor ve melek yatırımcılar ile bir araya geldi. Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilen eğitim programında, girişimcilik ile ilgili akademik eğitimlere katılan girişimci adayları iş fikirlerini sundu. Eğitimlerden sonra iş yaşamında önemli konumlara sahip kişiler, bu aşamalardan geçmiş girişimciler ve yeni iş fikirlerine yatırım yapan melek yatırımcılardan oluşan bir jüri heyeti tarafından değerlendirilen proje sahiplerinden elemeyi geçenler, iş hayatından gelen kişilerden de eğitimler alma hakkına sahip  oldu.  Projede finale yaklaşılırken finale kalan ve girişim kampüsünün kendi alanlarında uzman kişilerden oluşan mentorları  ile bire bir çalışma olanağı buldu. 
 
Bu yıl Girişim Kampüsü Projemizin Girişimcilik Kategorisinde; Yılmaz Biçer – Buket Biçer ‘Yeni Nesil Açılır Yelpaze Şemsiye’ projesi ile birinciliği, Doğukan Kaygusuz ‘Uyku Apnesi Teşhisini Kolaylaştıracak Giyilebilir Teknolojili Eldiven Projesi ile ikinciliği, Ahmet Burak Kale ‘Termal Kapsül‘ projesi ile üçüncülüğü aldı. Mahmut Beler ‘Ellerimizle Konuşuyoruz‘ Projesi ile Sosyal Girişimcilik Ödülünü alırken Elif Soylu ve Melis Sürer ile ‘Metül Selüloz ile Nişasta Kullanarak Lavanta ve Isırgan Otu Ekstraktları İçeren Antibakteriyel Doğal Polimer Sentezi Gerçekleştirilip, Gıda Ambalaj Ürünü Olarak Kullanılabilirliğinin İncelenmesi‘ projesi ile KİPA Özel ödülünü almaya hak kazandı. Bütün proje sahiplerini kutluyorum”