Her Şey İnanmakla Başlar...

Umuda Yola Çıktık


Kurulduğu günden itibaren sosyo – kültürel alt yapılara hizmet sunan LİYAKAT Derneği’nin sosyal sorumluluk bilinci içinde kendi amaçları ve yarattığı olanakları çerçevesinde mevcut hizmet ve sorumluluk konumuna uygun, tamamen hizmet amaçlı projeler gerçekleştirerek gençlere ve kadınlarımıza katkı sağlaması planlanmıştır.

Özellikle kadınların girişimcilik eko sistemine katılması yönünde geliştirdiği projelerinde toplumun her kesiminden kadına dokunan LİYAKAT derneği; bu kez ‘Hayat bir bütündür ve sağlık gibi hastalık da bunun bir parçasıdır ve her kadın hayatın her alanında herşeye rağmen var olabilmelidir’ ana fikrinden yola çıkarak SAĞKAL – Sağlık ve Kalite Derneği Umut Atölyesi Evleri projesine destek olmayı amaçlamıştır.

Yaşamın her alanında söz sahibi olan kadınlar ne yazık ki hastalandıklarında ve özellikle bu hastalık kanser olduğunda tedavi süresi boyunca hayattan uzakta kalabilmektedir. Hastalığın getirdiği psikolojik zorlukların yanı sıra maddi durumu yetersiz olan kadınlar; bu sorunla karşı karşıya kalmakta ve farklı alanlar da mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar.

Tedavi süresince kendini yalnız hisseden, maddi imkansızlıklar nedeni ile radyoterapi süresince evinden uzakta, bilmediği, yabancı olduğu bir şehirde yaşamak zorunda olan kadınların bir kısmı tedaviyi reddetmekte ve bırakmata olduğundan, SAĞKAL Derneği özellikle meme kanseri tanısı konulan kadınların tedavi süresince ve tedaviden sonra psikososyal travmalarını ortadan kaldıracak, hayatın içinde olmalarını, kendilerini ‘var’ hissetmelerini sağlayacak tamamen gönüllü faaliyet gösteren UMUT Atölyesini kurmuştur.

Umut Atölyesinin ikinci adımı olan Umut Atölyesi Evleri ise meme kanseri radyoterapi tedavisi süresince şehir dışından gelen ve kimsesi olmayan kadınlara bir yaşam merkezi kurmayı hedeflemektedir.